פציעות ספורט והזרקות

טיפולים לא ניתוחיים מהווים את קו הטיפול הראשון במרבית פציעות הספורט. טיפולים אלו כוללים, בראש ובראשונה פיזיותרפיה, טיפולים להקלה בכאב וכן גם טיפולים למיתון התגובה הדלקתית המקומית.

הטיפול הפיזיותרפי נועד כדי לסייע בהפחתת הכאב ובשיפור התפקוד על ידי שיפור טווח התנועה, גיוס של שרירי העזר וחיזוק השרירים האזוריים, התאמת הפעילות לתפקוד שנפגע ועוד. טיפול בכאב מתבצע באמצעות מגוון חלופות, בהן עיסוי מקומי, שימוש בחשמל או בטכנולוגית אולטרסאונד, דיקור יבש ועוד.

תוכן עניינים

הזרקות מקומיות הן אחת מחלופות הטיפול הוותיקות ביותר בתחום האורתופדיה. מטרתן היא לספק הקלה משמעותית בכאב, בכדי לאפשר טיפול ממצה ואפקטיבי באמצעים שמרניים אחרים לרבות פיזיותרפיה ופעילות גופנית מותאמת.

במשך שנים הטיפול בהזרקות כלל בעיקר הזרקות מקומיות של סטרואידים. אולם בשני העשורים האחרונים פותחו טיפולים נוספים המבוססים על חומרים ביולוגיים שונים הקיימים באופן טבעי בגופינו. ההזרקות הביולוגיות מבוססות על חומרים המופקים ישירות מדם המטופל (למשל הזרקות PRP), או על חומרים המיוצרים במעבדה ובעלי הרכב זהה לזה הקיים בגופינו (לדוגמה, הזרקות של חומצה היאלורונית).

מהם היתרונות בהזרקות ביולוגיות?

ראשית, מכיוון שמדובר בחומרים המופקים מדם המטופל או חומרים בעלי הרכב זהה כמעט לזה
הקיים באופן טבעי בגוף, הסיכוי להתפתחות של תופעות לוואי משמעותיות נמוך מאוד.
שנית, מגוון הבעיות האורתופדיות בהן ניתן לטפל באמצעות הזרקות ביולוגיות רחב מאוד: החל משלבים ראשוניים של דלקת מפרקים ניוונית, עבור בטיפול בדלקות גידים ובקרעים בשרירים וכלה בטיפול במצבים מתקדמים של מחלות מפרקים ניווניות כאשר לא ניתן לטפל באמצעות ניתוח. במקרים מסוימים הטיפולים הביולוגיים אף יכולים לשמש כטיפול משלים לטיפול הניתוחי על מנת להעלות את סיכויי ההצלחה של הפעולה הכירורגית.

מה מהלך הטיפול בהזרקות?

הטיפול מתבצע במרפאה תחת הרדמה מקומית. בשלב הראשון משתמש ד"ר רוזינסקי בהדמיית אולטרסאונד כדי לאתר את אזור הפגיעה. לאחר חיטוי יסודי של אזור הטיפול החומר מוזרק תחת הכוונת אולטרסאונד, כדי לאפשר הזרקה מדויקת ויעילה. הדבר חשוב במיוחד אם מדובר במבנים עמוקים יחסית, כמו הכתף ומפרק הירך. לאחר הטיפול, על המטופל/ת להמתין כעשרים דקות במרפאה ולאחר מכן הוא/יא משוחרר/ת לביתו/ה.

פעילות שגרתית מתאפשרת כבר מיד לאחר ביצוע הפעולה, אך מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך שלושת ימי ההחלמה הראשונים.
משך הזמן שלאחריו תורגש הטבה משתנה ממטופל/ת למטופל/ת. לעיתים שיפור עשוי להיות מורגש כבר כשבוע לאחר הטיפול, בעוד שבאחרים הטבה תורגש לאחר מספר שבועות.

ultrasoundguided-plateletrich-plasma-injection

הזרקות PRP ותאי גזע

הדם שלנו מכיל מספר מרכיבים: תאי דם אדומים ולבנים, טסיות, ונוזל המכונה פלזמה. הטסיות ידועות בעיקר בשל תפקידן המרכזי בתהליך הקרישה, אולם לצד זאת הן מסייעות גם לתהליך ההחלמה של רקמות הגוף זאת בזכות מאות חלבונים ייחודיים (המכונים פקטורי גדילה) אותם הן מפרישות.

PRP (Platelet-rich Plasma) הוא טיפול ייחודי הכולל הזרקה של פלסמה עשירה בטסיות המופקות מדמו של המטופל. למעשה, ריכוז פקטורי הגדילה בנוזל המוזרק גבוה פי 5-10 מהריכוז הקיים בדמנו באופן תקין ולכן הטיפול תורם להקלה משמעותית בכאב.

כדי לייצר את דגימת ה-PRP בשלב הראשון נלקחת דגימת דם מהמטופל. הדגימה עוברת למכשיר צנטריפוגה לביצוע של סרקוז אשר מפריד את הדם לרכיביו השונים (כדוריות דם אדומות, פלזמה עם טסיות, פלזמה ללא טסיות). נוזל פלזמה עשיר בפקטורי גדילה הוא זה אשר מוזרק לאחר מכן לאזור הטיפול.

לאילו מצבים משמש טיפול PRP?

הזרקות PRP משפיעות על התהליך הדלקתי המקומי ועל-ידי כך מובילות להקלה בכאב. הטיפול יעיל למצבים שונים של שחיקת מפרק, לאיחוי של קרעים בשרירים וכן לטיפול בדלקות גידים. לצד זאת, טיפול PRP מתבצע לעיתים בסמוך לטיפול ניתוחי לשם העלאת סיכויי ההצלחה. כך לדוגמה עבודות שונות הראו כי טיפול PRP המתבצע בזמן ניתוח לתיקון קרע בגידי השרוול המסובב משפר את סיכויי הצלחת הפעולה הכירורגית.

הזרקות חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית היא מולקולת ענק הקיימת באופן טבעי בגופינו בעור, בזגוגית העין וכן גם בחלל המפרקי. החומצה מיוצרת על ידי תאי הסחוס במפרק והיא מקיימת תפקיד מרכזי במאזן הנוזלים בו ובסיכוך המפרק.

דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס) היא מצב בו מתפתח תהליך דלקתי ברקמות העוטפות את המפרק. לצד זאת, הדלקת גורמת לפגיעה בייצור החומצה ההיאלורונית וכתוצאה מכך נפגע מנגנון הסיכוך במפרק ומתרחשת שחיקה של הסחוס המפרקי.

החומצה ההיאלורונית המשמשת לצורך ביצוע ההזרקות זהה בהרכבה לחומצה המיוצרת באופן טבעי בגוף. ישנם מספר סוגים שונים של זריקות, כאשר חלקן מיוצרות מכרבולת של תרנגולים, ולכן זריקה זו זכתה גם לכינוי "זריקת כרבולת". כיום, קיימת גם חומצה המופקת באופן סינתטי במעבדה.

למה משמשות הזרקות של חומצה היאלורונית?

הזרקות חומצה היאלורונית משמשות בעיקר לטיפול בשחיקת מפרק בברך, אולם עבודות מסוימות הראו גם את יעילותה של החומצה ההיאלורונית לטיפול במפרקים אחרים, למשל מפרק הכתף ומפרק הירך.

המטרה המרכזית של טיפול באמצעות הזרקות של חומצה היאלורונית היא הפחתת כאב. לצד זאת, בשל נטיית החומר להישאר בחלל המפרקי הוא תורם גם לסיכוך המפרק ולמניעת חיכוך ישיר בין החלקים הגרמיים. לכן הטיפול בהזרקות עשוי לתרום גם לשיפור טווח התנועה.
משך הטיפול תלוי בסוג החומצה המוזרקת, אולם לרוב תידרש סדרה של כשלושה טיפולים להשגה של הטבה משמעותית.

הזרקות אורטוקין

הזרקות אורטוקין הן טיפול ביולוגי חדשני המסייע בהפחתת ולעיתים אף בעצירת התהליך הדלקתי. בעיקרו, הטיפול דומה להזרקות PRP מאחר שהחומר המוזרק מופק ישירות מדמו של המטופל. עם זאת הזרקות אורטוקין מכילות רכיב אנטי דלקתי אשר נוגד את פעילותו של אחד מהרכיבים האחראים לתהליך הדלקתי הנקרא IL-1.

דגימת הדם ובה הרכיב עוברת תהליך של אינקובציה (חימום) המוביל להגדלה משמעותית של כמות הרכיב האנטי-דלקתי בדגימה. הזרקת הנוגדן ל-IL-1 תורמת להאטת התהליך הדלקתי ומיתון הכאב.

למה משמשות הזרקות אורטוקין?

הזרקות אורטוקין משמשות בעיקר לטיפול בשחיקת מפרקים, אך הן מועילות גם לטיפול בפציעות ספורט, לרבות דלקות גידים. חשוב לציין כי בשונה מטיפולי ה- PRP או הזרקות של חומצה היאלורונית, עקב תהליך הכנת החומר, הטיפול מתבצע במספר פגישות. לרוב תידרש סדרה של 4-5 הזרקות לשם השלמת הטיפול.

om/image-photo/plateletrich-plasma-preparation-tube-blood-hands
Scroll to Top